Saman Nezlesi Hastalığı Nedir ?Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi Hastalığı Nedir ?Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Saman nezlesi ya da tıp dilindeki adı ile alerjik rinit, burun içinde bulunan mukozanın alerjiye bağlı olarak iltihaplanması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Alerji rahatsızlığına yatkınlığı olan kişilerde daha sık görülür. Bu rahatsızlık genel olarak hayat boyu devam eder ve yaş ilerledikçe derecesi artar. En sık nedenlerinden birisi polenlerdir. Polene bağlı olarak görülebilen alerjik reaksiyon saman nezlesinin en büyük sebeplerinden biridir. Kendiliğinde geçme olasılığı çok düşüktür ancak hastaların alerjilerinden uzak durması atak riskini azaltmak konuda alınabilecek en önemli tedbirlerden biridir. Hastalık oldukça yayılmış durumdadır ve araştırmalara göre saman nezlesi hastaları aynı zamanda psikolojik rahatsızlıklara da daha fazla yatkındır.

Saman nezlesi, alerjik olarak daha çok mevsimsel görülür ancak yıl boyunca atakların oluşmasına sebep olması da mümkündür. Bahar döneminde polen uçuşları alerjik reaksiyona sebep olur ancak bunun dışında hayvan tüyü, kimyasal maddeler ve evde bulunan toz da alerjik ataklara sebep olabilen faktörlerdir.
Saman nezlesinin belirtileri arasında; burun akıntısı, burun tıkanması, gözlerde sulanma ve kaşıntı oluşumu, öksürme, boğazda ağrı hissi, boğazda, burunda ve üst damak bölgesinde kaşıntısı, sinüslerde baskı hissi, yüzde ağrı, göz altlarının şişip mavimsi bir renge bürünmesi durumu, koku ve tat durularında azalma sorunu, özellikle çocuklarda oluşan eli buruna sürme ve kaşınma hareketi, yorgunluk hissi, algılama güçlüğü, uyku sorunu yaşama ve solunum bozukluklarıdır. Hastalığa teşhis koymak için önce belirtilerin incelenmesi gerekir. Belirtilerin doğru konması için hangi mevsimde, hangi şartlarda ne ile karşılaşıldığında alerjinin ortaya çıktığı incelenir. Deriye uygulanan alerji testi de muayene yöntemleri arasındadır.
Alerji tamamen ortadan kaldırılamaz, tedavi hastalığın şiddetini azaltmak için uygulanabilir. Antihistaminik denilen ve alerjen madde ile karşılaşıldığında reaksiyona sebep olan maddenin salınmasına engel olan ilaç özellikle saman nezlesi tedavisinde oldukça fayda gösterir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara