Sezaryen Doğum Nedir, Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Sezaryen Doğum Nedir, Sezaryenin Riskleri Nelerdir?

Sezaryan doğum kesinlikle bir ameliyattır. Ameliyatta bebek karın bölgesinden alınır. Bir kez sezeryan ile doğum yapan bir kadın diğer tüm doğumlarında bu yöntem ile doğum yapmalıdır. Aksi taktirde rahimde ki eski yara tekrar açılır.

Sezaryen ile doğum normal doğuma alternatiftir. Riskli durumlarda tercih edilir. Bazı erken doğumlarda sezaryen doğum uygulanır. Bazen ise bebeğin duruşu ve iriliği sezaryen gerektirir. Ayrıca ikiz ve üçüzlerde sezaryen mutlaka gerekmektedir.

Ameliyat uzun sürer ise bebeğin oksijensiz kalma ihtimali de vardır ve ortaya duygusal sorunlarda çıkabilir annenin ilaç kullanması bebeği ile bağlantı kurmasını engeller.

Bazı durumlarda sezaryen doğum oldukça kolay gerçekleşir. Aslında her zor durumda sezaryen  tercih edilmemelidir. Çünkü sezaryen çok kan kaybına sebep olabilir. Ameliyat sonrası, dikiş bölgelerindeki ağrılar 3-4 gün devam edebilir. Anne zor hareket eder ve bebek zor emzirir.

Sezaryen ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer ama tüm ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskleri vardır. Yara yerlerinde enfeksiyon oluşabilir, mesane ve böbrek enfeksiyonları ortaya çıkabilir. Bu nedenler yüzünden anne ve bebeği 5-6 gün hastanede tutulur.

Sezaryen birçok bakımdan anneyi ve bebeği olumsuz etkiler. Ameliyat için anestezik ilaçlar anneyi uyutmak gerekir. Anestezik maddeler bebeğe de geçebilir.

Daha önce ele aldığımız gebeyken sigara içmek yazımızı okumanızı öneriyoruz

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara