Sinirler ve sinir zedelenmesi nedir?

Sinirler ve sinir zedelenmesi nedir?

Her zaman gerekli olmamakla birlikte, kuşkulu belirtiler ya da bir sistem hastalığı düşünülürse, nörolojik muayene yapılmalıdır.

Sinir hastalıklarının çoğu bacakların alt bölümünde duyu bozuklukları, yanma, inatçı gece ve dinlenme ağrılarıyla başlar. Ayak yakınmaları yürürken dinlenmeye oranla daha hafif olan hemen hemen tek hasta gurubu, çevresel sinir tutulumu olan hastalardır, iki yanlı aşıl refleksi yokluğu, çorap biçimi anestezi ve vibrasyon duyusunun yitirilmesi, çevresel sinirlerde yaygın tutulum belirtileridir.

Ayak yakınmalarında kas testleri, merkezi sinir sistemi hastalığı ya da belli bir nöromusküler birim lezyonu söz konusuysa, gereklidir. Bacaklarda sinir sıkışması nadirdir. Yüzeysel perenoel sinir fíbula başı düzeyinde sıkışırsa, ayak sırtında duyu bozukluğu, dorsal fleksiyonda ve eversiyonda zayıflama oluşur.

Arka tibiyal sinir ve dalının ayak bileğinde (tarsal tünel) sıkışmasında, ayak tabanında dokunma duyusunda azalma olur; hafif bir dokunma bile ağrı ve iğnelenme olarak algılanır (dyâstesie).

 

Ayağın çevresel sinirlerinin bireysel sorunları çoğunlukla direkt zedelenmeler olup, genelde mesleki hatalardır. Tibiyal sinirin ayağın dış bölümünün sinirlenmesinden sorumlu duyusal sinir olan N.suralis, aşil ten-donu ve ayak bileği eklemlerinin cerrahi girişimlerinde tehlike altındadır .

Nn.cutenei dorsalis, çoğunlukla orta tarak kemiklerine ve TMT bölgesinde uygulanan cerrahi girişimlerde zedelenir. Tibyal sinir ve dallanımın zeadelenmesi çok seyrektir. Bu sinirler çoğunlukla tarsal tünel ameliyatlarında yaralanır .

Tibyal sinirin en sık yaralanan dalı Rr.calcanei mediales’dir. Hem planter fasyanm ayrılmasında uygulanan mediyal kesilerde, hem de arkaya kaymış topuk dikenlerinin çıkarılmasında kesilebilir.

Postoperatif yakınmaların çoğu, çoğunlukla direkt travma sonucu değil, sinirlerin nedbelerin içinde sıkışması ve kan akımlarının yetersiz kalmasından kaynaklanır. Nn.dorsalis pedis, örneğin hallus valgusda, süreğen bir bursitin çıkarılmasında zarar görebilir. Ayak başparmağının en sık zedelenen üst siniri olan N.hallucis lateralis olmakla birlikte, belirgin belirti vermez. Buna karşın, karşıtı olan planter mediyal sinirin zedelenmesinin sonuçları oldukça ağırdır . Başparmağın alt uçta iç ve plantar bölümlerine sinir vermeden önce orta sesemoidin üst ucunu çap-razlayan bu sinir, orta sesemoidin ıezeksiyonunda ya da I MTP eklemin kapsülünün açılmasında zedelenebilir. N digitalis plantarisin zedelenmesinde I metatarsın başı altında duyu artması olur ki, bu durumda hasta ayağın ön orta kısmına yük vermekten sakınır.

Ayak ameliyatından sonra kalıcı ağrıdan yakınan hastalarda, ameliyat kesiğinin çevresinde aşırı duyarlık, sinir üzerinde basınçla ağrı, parmakla vurulunca uyuşma ve karıncalanma (parestezi) gibi sinirlerdeki zedelenme belirtileri aranmalıdır. Ameliyat yarasının alt tarafında oluşan duyu yitimi, zedelenen sinirin özgün dağılım alanıyla sınırlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara