SİYATİK SİNİR SIKISMASI (PRİFORMİS SENDROMU) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

SİYATİK SİNİR SIKISMASI (PRİFORMİS SENDROMU) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

images (1)Siyatik vücudumuzda bulunan bir sinirin adıdır.Bu sinirin sıkısması olayına ise siyatik sinir sıkışması denir.Kalça arka kaslannın muhim kaslarından de biri piriformis kasıdır. Bu kasın alt kısmından leğen kemiği oluğundan çıkan siyatik sinir geçer. Siyatik sinirin herhangi bir sebeple piriformis denen kas yapı ile leğen kemiği arasında sıkışması olayına piriformis sendromu veya siyatik sinir sıkışması denilmektedir. Esasında bu rahatsızlık siyatik sinirin sıkısması sonucu gerceklesmetedir.Siyatik sinir (s1) siniri belden çıkarak kalçanın ortasından gecer ve bacagın ortasından topuklara kadar ulasır.siyatik Sinir sıkışması, ani veya sürekli gelişen hafif travmalar sonucu yumusak doku travmasının olusması ve nihayetinde siyatik sinire bası oluşturarak onu hasarlaması olarak izah edilebilir.Siyatik sinir sıkıstığnda hasta ağrıyı kalçasında ,bacagının arkasında yada bacagından topuklara kadar olan bolgede hissedebilir.Bel fıtıklarının yol actıgı siyatik ağrısında siyatik sinirde sıkısma olduğundan ağrı kalcadan baslayarak topuklara kadar inebilir.

SİYATİK AĞRISI HANGİ HASTALIKALRLA KARISTIRILABİLİR:

Sİyatik ağrısı özellikle belden kalçaya doğru ağru olusturan bel kayması,bel eğrilikleri yani skolyoz gibi hastalıkalrla karıstırılabilir.Kesin sonuc için uzman bir beyin cerrahına danısılmalıdır.

Teşhis : Siyatik sinir teshisinde öncelikle hastanın yasadığı agrılar ve bu ağrıların bolgesi oğrenilmelidir.Siyatik sinir sıkışması olan hasta, doktora kalça ve bacaklarda ağn,uyuşma, hissizlik, diz altında duyu kaybı gibi gunluk yasantısını olumsuz yonde etkileyen sikayetler ile başvurur. Doktor fiziki muayene sonrasında gerekli gorurse mr ve sinir testi emg isteyebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara