Skolyoz nedir çeşitleri nelerdir ve ne tip belirtiler gösterir?

Skolyoz nedir çeşitleri nelerdir ve ne tip belirtiler gösterir?

Skolyoz nedir:

Sağlıklı bir kişiye arkadan bakıldığında omurgamızı oluşturan kemikler olan omurlar birbirleri üzerinde düz bir şekilde sıralanır. Arkadan bakıldığında omurganın yana doğru olan eğriliğine “skolyoz” adı verilir. Skolyoz hastalarında birden fazla eğrilik olabilir.

Yani “C” şeklinde tek bir eğrilik olabileceği gibi “S” şeklinde birden fazla bir eğrilik de olabilir. Bu eğrilikler sırt ve bel bölgesinde yer alabilir.

Yine skolyoz hastalarında yan grafılerde artmış kamburluk (Kifoz) veya azalmış kamburluk (Lordoz) tespit edilebilir. Bunlara her bir omurun kendi etrafında rotasyonu yani dönmesi de eşlik edebilir. Dolayısıyla skolyoz aslında omurganın üç boyutunda da olan bir bozukluktur.

Skolyozun çeşitleri var mıdır?

Skolyoz, oluşum nedenine göre sınıf­landırılır. Skolyozun büyük bir kısmının nedeni bilinmemektedir. Nedeni bilin­meyen skolyozun bu tipine “idiopatik skolyoz” denir. İdiopatik skolyoz tüm vakaların en sık görülen grubudur.

Bunun dışında sebebi bilinenler arasında en sık görülen “Konjenital Skolyoz” omurgadaki kemiklerin doğuştan yapısal bozukluğuna bağlı olarak gelişen skolyozu tanımlar. Nöromusküler skolyoz, sinir veya kas hastalıklarına bağlı gelişen skolyozun bir çeşididir.

Skolyozun olduğunu gösteren belirtiler nelerdir?

Omuz yükseklik farkı, arkadan bakıldığın­ da omurların düzgün bir şekilde sıralan­maması, kollar yana sarkıtıldığında eşit olmayan kolgövde arası boşluk, öne eğildiğinde sırtın bir tarafında tümsek oluşması, bir kalçanın veya leğen ke­miğinin karşı tarafa göre yüksek olması, belde kıllanma artışı, sırt ve beldeki cilt katlantılarının simetrik olmaması, cildin renginin farklı olması, sırtta ele gelen anormal kemik çıkıntısıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara