Skolyoz tespit edildiyinde neler yapılabilir?Skolyoz nasıl tedavi edilir

Skolyoz tespit edildiyinde neler yapılabilir?Skolyoz nasıl tedavi edilir

Ailesi tarafından skolyoz tespit edilen bir kişi nasıl bir yol izlemelidir?

Genellikle aileleri tarafından fark edilen sırt asimetrisi olan kişiler doktora başvur­duğunda yapılan ayrıntılı fizik muaye­nenin ardından röntgen grafisi (X-Ray) istenir. Skolyoz grafisi olarak adlandırılan bu grafide tüm omurga hem önden hem de yandan görüntülenir. Grafiler- de skolyoz saptanması üzerine eğriliğin açısı ölçülür. Eğrilin bu sayısal değeri skolyozun büyüklüğünü gösterme­de kullanılır.

Skolyoz hastalığında tedavi seçe­nekleri nelerdir?

Skolyoz tespit edilen bir kişide üç farklı yol izlenir. Bunlar; belirli peri­yotlarda muayene ve grafi ile takip etme, korse ve egzersiz tedavisi, cerrahi tedavi yani ameliyat.

Takip edilen hasta grubu eğriliği ileri düzeyde olmayıp gidişatı izleme ve herhangi bir artış saptanması durumunda gerekli müdahaleyi zamanında uygulama için yapılır. Bu hastalar belli aralıklarla doktora başvurduklarında yapılan muayene, çekilen grafi ile skolyoz derecesi ölçülür ve daha önceki değerlerle karşılaştırılır.

Takipler sonucunda eğriliğin derece­nin artıp artmaması değerlendirilerek tedavi gerektiği durumlarda erken dö­nemde müdahale şansı sağlamış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara