Şok nedir? Şokun fizyolojisi nasıldır?

Şok nedir? Şokun fizyolojisi nasıldır?

Vücuttaki kardiovasküler sistem sayesinde kan bütün hücre ve dokulara ulaşir. Hucreler iste bu sistem sayesinde kendileri icin gerekli olan besin ve oksijen ihtiyacini karsilarlar. Vucuttaki belli basli organlarin ( beyin, medulla spinalis ve kalp) surekli olarak belli derecede oksijene ihtiyaci vardir. Kan akımı durdugu taktirde bu organlar kisa zamanda ölmeye mahkumdur. Ölen hücreler kendilerini yenileyemez.  Hücre öldüyünde yerine yenisi gelemediği için ilgili organda fonksiyon kaybi olur.
Kardiovasküler sistem taşiyici ve taşinan olmak uzere iki ana kisimdan oluşur. Tasiyici bolum kalp ve damarlari olusturur. Arterler ve kapillerin arteriel uçlari sinir sisteminin kontrolunde acilip kapanir. Tasiyici sistemdeki damarlarin acilip kapanmasi tamamen istem disi otomatik olarak gerceklesir. Bu otomatik düzeni otonom sinir sistemi adi verilen sinir sistemindeki özel bir bölüm gerceklestirir. Damarlarin acilip kapanmasina sebep olan uyari gerceklesen korku, sicak ,soguk, organlarin oksijene ihtiyac duymasi ve sonrasinda olusan atiklarin atilmasi gereğidir. Bu sistem kisi tarafindan kontrol edilemez. Ayrica saglikli bir insanda bu damarlarin hepsi aynı anda açik yada kapali olamalidir.
Kardiovasküler sistemdeki ikinci ana kisim; tasinan kisim yani kandir. Sağlikli bir bireyde yaklasik 6 litre kadar kan bulunmaktadir. Kalp sayesinde kan bütün vücudu dolasir. Kalp bu islemi kas yapisi sayesinde gerceklestirir. Pompa özelligi gösterir. Kalp 6litre kani bütün sisteme pompalar. Vücudun her yerine yeterli kan gidemediyi durumlarda oluşan düzensizliğe şok denir.
Kalp ,akciger , böbrek ve merkezi sinir sistemi duzenli olarak oksijenin gitmesingereken bölgelerdir. Bu oksijende kan ile sağlanir. Kanin yeterince gitmediyi durumlarda bu organlardaki hücreler kisa zamanda ölür. Ancak vücudun her yeri her zaman ayni miktarda kanlanmaz.  Örnegin egzersiz yapildigi durumda kaslar daha fazla kana ihtiyac duyarlar. Yemeklerden sonrada gastrointestinal sistemin kan ihtiyaci daha fazla olur. Sindirim bitiminde bu kan akiminin azalmasi sorun oluşturmaz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Şok ve belirtileri

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara