Subtalar ve Tranversal Eklemlerin yapısı nasıldır?

Subtalar ve Tranversal Eklemlerin yapısı nasıldır?

Ayağın frontal ve tranversal düzeydeki hareketi subtalar ve tranversal eklem kompleksinde gerçekleşir. Üç eklemin işlevlerinin birbirine bağımlı olması, bir tekinin ankilozunda bile dramatik hareket yitimine y0l açar. Kompleksin basma fazında gerçekleştirdiği ayak hareketi, topuk değme basıncının emilmesine; basma orta fazında stabil bir zemin meydana getirilmesine; itme fazında da katı bir kaldıraç oluşmasına olanak sağlar. Sistemin başlangıç değerlendirmesi, ayakta duran hastada ayakların duruşunun gözlemiyle başlar.

Ayağın arka bölümünün tibyaya göre normalden 5-10°lik belirgin sapması, valgus durumu olarak değerlendirilmelidir. Subtalar hareketin değerlendirilmesi zordur. Talusun mal-leol çatalından çıkan rotasyon hareketi, sert subtalar artıodese rağmen, subtalar harekete ilişkin yanlış izlenim verebilir. Talus’u eklem çatalında tesbit etme işini ayağın dorsal fleksiyonu çözümleyebilir. Fakat, aşil ten-donu gerildiğinde subtalar eklem sabit kalacağından, normal subtalar eklem hareketi kalmaz. Subtalar hareketin mevcut olup olmadığı, kalkane-usun talus üzerindeki kayma hareketinin palpasyonuyla anlaşılabilir.

Bunun için, arka yüzdeki eklem çizgisi üzerine birkaç parmak konduktan sonra ayağa in versiyon ve eversiyon yaptırılır. Zorluk çıkarsa, hasta muayene masası üzerine yüzükoyun yatırılıp ayakları masa dışına bırakılarak da muayene edilebilir. Ayakucu bir elle dikkatlice dor-salfleksiyona getirildikten sonra, aynı anda öteki elle tesbit edilen kalka-neusa baldır eksenine göre iversiyon ve eversiyon yaptırılır

foot_acquired_flatfoot_anat01

Tanversel eklemin hareket sınırları ancak yaklaşık olarak belirlenebilir. Ayağa yineleyerek yaptırılacak ¡versiyon eversiyon esnasında talocalkaneunavicular ekleminin iç kısmına konan parmakla naviküler kemiğin göreceli hareketi yoklanabilir,

Subtalar ve transversal eklem kompleksinin hareketi iki yanlı topuk kaldırma testiyle belirlenebilir. Kalkaneusda ¡versiyonunun olmamasının anlamı, ya motor işlevin yitimi (yani M.libialis posteriyorun devre dışı kalması), ya da eklem kompleksinin hareketini yitirmiş, sertleşmiş olmasıdır.

Gençlerde ve genç erişkinlerde bu eklem kompleksinde hareket yitiminin, özellikle ayak bileğinde ya da ayağın arka kısmında harekete bağlı süreğen ağrıyla birlikte olması, büyük olasalıkla tarsal kanamayı işaret eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara