Takinti Hastalığı Nedir?Takıntı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Takinti Hastalığı Nedir?Takıntı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Takıntı hastalığı olan kişi hep şüpheci ruh halinde olur “Kapıyı kilitledim mi, ocağın altını kapattım mı?” gibi ikilemlerde kalır.

Bazı eylemlerinin aşırı olduğunu bildiği halde yapmadan duramaz. Takıntı hastalığının kendini gösterdiği durumlar;
– Bulaşma (Temizlik) Takıntıları
– Kuşku Takıntıları
– Simetri veya Eksiksiz Olma Takıntıları
– Hastalık Takıntıları
– Sayma Takıntıları
Bulaşma (Temizlik) Takıntıları: Diğer insanlara oranla dışarıda bir yere dokunma veya biriyle tokalaşma gibi durumlarda daha hassastır. Umumi tuvaletleri kullanmamaya çalışır, sonrasında ellerini çok fazla yıkar.Yıkama işlemi dakikalarca hatta saatlerce sürebilir.Çok yıkamaktan elleri tahriş olabilir. Dışarıdan geldikten sonra hemen duş almak ister.
Kuşku Takıntıları: Takıntı ve belirti türlerinde kendini çok gösterir, bu yüzden kuşku takıntısı fark edilmesi kolay belirtilerdendir.

Yaptığı eylemlerden emin olmadığı için sürekli kontrol etme gereği duyar “Kapıyı kilitledim mi, ütüyü prizden çektim mi?” diye düşünerek şüphede kalır. Ocağı söndürüp söndürmediğini, ışıkları kapatıp kapatmadığını sürekli kontrol eder.

Kontrol etmezse kendini kaygılı ve sıkıntılı hisseder bu da hayatının her anına yansır.
Simetri / Eksiksiz Olma Takıntıları: Kişi ev ve iş yerindeki eşyaları aşırı derecede düzenli ve simetrik yerleştirmeye çalışır ve öyle kalmaları için uğraşır. Her hangi bir yerdeki eşya simetrik değilse bu onu çok rahatsız eder ve hemen düzeltme gereği hisseder.

Düzeltmek için saatlerini bile harcayabilir. Bunların yanı sıra işlerindeki ya da hayatındaki düzenin de istediği doğrultuda ilerlemesini ister.

Bu eksiksiz olma durumu hem kendisini hem çevresindekileri sıkıntıya sokar. İşinin eksiksiz olması için elinden geleni yapıp, her şeyi kendisine göre mükemmel duruma getirdiğinde tatmin olur.

Diğer türlüsü gerilip sinirlenmesine neden olur. Hastalık Takıntıları: Her an hasta olacakmış gibi hisseder ve tedirgindir.

Hasta olmadığı halde hastaneye gidip tetkik yaptırma gereği duyar. Sağlıklı olsa bile bu onu sadece kısa süreli rahatlatır.
Sayma Takıntıları: Plaka ve bina numaralarını okuma, bina katlarını sayma gibi belirtileri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi