TENDİNİT (KİRİŞ HASTALIĞI) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

TENDİNİT (KİRİŞ HASTALIĞI) BELİRTİLERİ VE TESHİSİ

1867-bilek-300x174Tendinit tendonların yani kasların kemikteki kirişlerinin bir yangısı olarak ifade edilebilir.Aşırı zorlanmalar sonucu oluşur.Tendon iltihaplanması sonucu hastalarda belirti olarak yangı ve ağrı gorulur.Özellikle sporcularda gorulur.uygun olmayan sartlarda yapılan aşırı yüklenmeler tendinite neden olabilir.Aynı sekılde ısınmadan yapılan antremanlardada tendinit görülebilir.Aşırı kilo alma durumundada görülebilir.Tendonlarda olusabilicek yaslanmalardada tendinit oluşumu gözlenmektedir.kısaca tendonlardan bahsetmek gerekirse eklemi oluşturan yapılardan bir tanesidir tendonlar. Tendonların bir ucu kasa bağlı iken , diğer ucu da kemiğe yapışıktır. Boylece Kaslar kasıldığında kemik vasıtası ile hareketi ekleme ileterek vücut bölgesinin hareket etmesi sağlanır. Tendinit hastalığı kabaca anlatmak gerekirse  tendonların hafif yırtılması veya Itihaplanmasıdır. Tıp dilinde sonu “it” ile biten hastalıklar enflomasyondur yani iltihaptır.Bu şekilde tendinit de bir enflomasyon yani tendonlardaki iltihaplanmadır.Mikrobik değildir bir çeşit yangıdır.Tendinit genelllikle omuz ve dirsek bölgesinde oluşur.

Tendinit hastalığında aşırı ağrı ve acı hissi olabilir ve zamanında tedavi edilmemesi bu hastalığın kalıcı olmasına neden olur.

Tendinitte hasta dokotra ağrı ile başvurur.Ayakta özellikle 3 grup tendon tutulması gerçekleşir.Bunlardan aşil tendonu tutulmaları oldukça ağrı veren durumlara sebep olur.Özellikle merdiven çıkarken yürüken ağrı ve yangıya sebep olur.

Teşhis: Hasta, doktora ozellikle eklemlerinde olan ağrı ve yangı ile bsvurur.. Fizik muayenesinin dışında röntgen yardımı ile Igili kemik yapıları da doktor tarafından araştırılabilir. Tendinitlerde ağrı kalınlaşma ve şişlik görülebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara