TENİSCİ DİRSEĞİ(LATERAL EPİKONDİLİT) VE BELİRTİLERİ

TENİSCİ DİRSEĞİ(LATERAL EPİKONDİLİT) VE BELİRTİLERİ

Tenisci dirseği sıklıkla tenisçilerde görüldüğü düşünülerek bu adı alsada başka meslek gruplarnda da görülmektedir.Dirsek eklemi ,kol kemiği alt ucu ile iç ön kol ke­miği üst ucunun birleşmesinden oluşur..

Lateral epikondile ön kolun yukarıya  doğru hareketini sağlayan birtakım kasların tendonları yapışıktır.. Devamlı gerçekleşen ve zor­layıcı şekilde yapılan hareketler sonrasında lateral epi­kondile tutunan tendonlarda küçük yırtıklar olusur,. İşte bu hastalığa tenisçi dirseği hastalığı denir.Bu rahatsızlık sonrası dirsek bölgesinde ağrı ,güçsüzlük,fonksiyonların sınırlanması en sık görülen belirtilerdir. Bu hastalık sadece tenisçi­lerde değil, aynı zamanda tornavida çevirme, örgü örme,kavonoz açma,yer silme,fayans silme, ağır yük taşıma gibi işlerde çalışanlarda da sıkça gözle­nir.İsmini tesnisci hastalığından alsada diğer bir cok meslek dalındada görülebilir.Özellikle 30 lu 40 lı yaslarda görülür.kişinin yasam kalitesini oldukça fazla bozan bir rahatsızlıktır.

Teshis :Lateral epikondilir yani tenisçi dirseği hastalığının en belirgin özelliği dirsekte ağrıdır.Ağır bir eşya kaldırıldığında yıne dirsekte ağrı görülebilir..Hasta, dirseğin dış alt kısmından el bileğine yayılan ağrı, bölgede kızarıklık ve şişme gibi şikâyetlerle doktora başvurur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara