TOPOGRAFİK ANATOMİNİN DİLİ NEDİR?

TOPOGRAFİK ANATOMİNİN DİLİ NEDİR?

    Vücut yüzeyinde alttaki oluşumları belirten bir­çok iz vardır. Bu izler veya topografi vücudun anatomisi hakkında genel bilgiler verir. Vücut­taki bu yüzeysel izleri -topografik anatomiyi- bilmek muayeneyi yapana hasta veya yaralının değerlendirilmesinde yardımcı olur. Vücudun gözden geçirilmesi muayenede en basit adımdır. Böylece hastalığın veya yaralanmanın derecesi hakkında bilgi edinileceği için vizüel gözlem çok önemlidir. Hatta bu iş yapılmazsa, önemli bir­çok şey gözden kaçabilir.

  Bütün tıp personeli topografik anatomi dilini bilmelidir. Uygun terimlerin kullanılması, doğ­ru bilginin en az karışıklığa yol açacak şekilde iletilmesini sağlar.

Topografik anatomiyi tanım­lamak için kullanılan terimler vücut anatomik pozisyonda iken, yani hasta ayakta muayeneyi yapana bakar şekilde, kollar yanda, avuç içleri öne bakacak şekilde iken söylenir (Şekil 3-1). Sağ ve sol terimleri hastanın sağ ve solunu ifade eder. Vücudun esas bölgeleri baş, boyun, göğüs (to- raks), karın ve ekstremiteler (kollar ve bacakla- rı)dir.

  Muayeneyi yapana bakan taraf, vücudun ön ta­rafı anterior yüzdür. Hastanın muayeneyi yapa­na uzak olan tarafı ise posterior yüzdür. Alnın ortasından başlayıp burun ve göbekten geçip yere ulaşan hayali çizgi orta hattır. Bu hayali çizgi vücudu birbirinin aynı olan iki yarıya böler.

Vü­cudun orta hattan uzakta kalan bölümlerine la- teral yüzeyler denir. Orta hatta yakın olan olu­şumlara medial oluşumlar denir. Örneğin di­zin veya gözün medial (iç) ve lateral (dış) kısım­larından bahsederiz. Vücudun superior bölümü başa yakın olan inferior bölümü ise ayaklara ya­kın olan kısımlardır. Bu terimler ayrıca bir olu­şumun diğer bir oluşum ile ilgisini anlatmak için de kullanılır. Örneğin, burun ağzın superiorun- da, alnın inferioründedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi