Topuk Ağrısı nedir? Nasıl olusur?Belirtileri nelerdir?

Topuk Ağrısı nedir? Nasıl olusur?Belirtileri nelerdir?

Topuk Ağrısı
Topuk ağrısı olan hastaların çoğu, ağrının yeri olarak topuk yastıkçığının ortasını gösterir. Muayenede, hastanın betimlediği noktada ya da orta hattın biraz iç kısmında basınçla ağrı bulunabilir. Komşu kemiklerde ya da yumuşak dokuda basınçsız yalın ağrıdan yakınan hastaların yakınmaları “achillodynie” adı altında toplanır. Belirtilere göre adlandırılan sendromlarda olduğu gibi, bu adlandırmanın da tam neleri kapsadığı net değildir.

Achilodiynie’nin gerçek nedeni tam kesin değilse de, etyolojide sinir sıkışması, kalkaneusda yerel stres kırıkları, taban fasyasının kalka-neusta tutunduğu yerin yangılanması gibi değişik hipotezler ileri sürülmektedir. Topuk ağrılı hastaların çoğu her ne kadar bu gruba sokulursa da, arkaayaktaki öteki ağrı nedenlerini de görmemezlikten gelmemelidir. Patolojik bulguları atlamamak, tanı yanlışlıklarına düşmemek için, hastanın sistemik muayenesi şarttır.

 

Muayene Sırası

Hasta ayakta durur ve arkasını hekime döner. Topuk çevresindeki kallus, deri irritasyon alanları, şişlik ve kemik çıkıntıları not edilir. Yürürken izlenir. Ağrıdan kaçınmak için hastalar genelde topuğa yük vermekten kaçınırlar. Hasta oturtulur. Aşil tendonunun tutunma yeri, tüber calcanei ve kalkaneusun arka ucu yapısal düzensizliklerle basınç ağrısı yönünden yukardan aşağı palpe edilir.

Taban fasyası en kolay gergin durumda değerlendirilebildiği için, parmaklar pasif olarak ekstansiyona getirilerek lasya gerilir. Önce, fasyanm kolay erişilebildiği ayak çukurunun ortasına, sonra da kalkaneusta tutunduğu yere el parmaklarıyla kuvvetlice bastırılır. Daha sonra da, topuk yastıkçığı üzerine basılır. Arkadan, kalkaneusun arka yarısını baş parmaklar arasında sıkıştırarak, topuk basınç altında test edilir. Muayene, subtalar hareketin belirlenmesi, talus ekleminin arka yüzünün ve tarsal sinüsün basınç ağrısı yönünden yoklanmasıyla sona erer.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara