Topuk Ağrısı Sendromu ve  Kalkaneus’un Stres Kırıkları nedir ,nasıl olusur?

Topuk Ağrısı Sendromu ve Kalkaneus’un Stres Kırıkları nedir ,nasıl olusur?

Topuk Ağrısı Sendromu
Topuk yastıkçığmın ortasında basmakla oluşan yerel ağrılar, topuk ağrı sendromu (achyJlodynie) adı altında toplanır Ancak, bu tabloda topuktan sonra taban fasyasında ayak ucuna kadar basmakla ağrı oluşm*. malı ve de topuk basınç testi negatif olmalıdır . Daha önce di belirtildiği gibi bu ağrı, topuk ağrıları arasında en sık ve en şiddetli olanıdır.

Taban fasyasının kalkaneusa tutunduğu küçük alandaki yangılanma , cntczis, en sık görülen ağrı nedeni olarak kabul görmektedir. Topukta, basınç ağrısı yanı sıra, topuk yastıkçığmın kalınlığına da bakılmalıdır. Merkezi ağrısının olası öteki nedenleri, yağ yastıkçığmın altındaki burs it ve romatizmal nodüllerdir.

 

784884_detay Kalkaneus’un Stres Kırıkları

Kalkaneusta bu tür kırıklar her yaş grubunda görülebilir ve salt yine-leyen topuk zorlanması olanlara da özgü değildir. Osteoprorozlulann günlük işleri bile bu tür kırıklar için yeterlidir.

Kırıkların çoğu, kalkane-usun arka yarısında dik açılı olarak trabeküler hatta doğru ilerler ve kal-kaneusun arka yarısında, kalkaneusun arka üstünden aşağı arka eklem fasyasına ve distalde de kalkaneusun altında tüberkülün hafif önüne doğru uzanır.Hastalar ağrıyı azaltmak için belirgin biçimde topallayarak yürür.Topuk tümüyle şiş ve basmakla ağrılı olabilir.Topuk eller kenetlenerek avuc icine alınır ve başparmakla iki yandan sıkıştırılırsa ağrı şiddetlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara