TROMBOZ-EMBOLİ HASTALIĞI nedir nasıl olusur ve tedavisi nasıldır

TROMBOZ-EMBOLİ HASTALIĞI nedir nasıl olusur ve tedavisi nasıldır

Tromboz halk arasında kanın pıhtılaşması demektir. Tıp dilinde iseDerin venlerdeki kan pıhtılaşmasına tromboz denir ve ciddi ayrıcada çok özel bir konudur. Trombozun gerçekleştiği organa gore tehlike büyük olur. Beyin damarlarında tromboz gerçekleşirse felce yada beyin kanamasına sebep olabilir, kalp damarlarında pıhtılasmayla tıkanma olursa kalp krizi oluşabilir,cok ince damarlarda tıkanıklık olursa kalpte çürüme olabilir. Akciğerde pıhtı oluşursa emboli denen durum oluşabilir buda ölume sebep olabilir.

Trombozun bir kısmının ayrılıp büyük verilerde hare­ket etmesi embolidir. Bu durum hayati bir organdaki ana damarları sıkıştırabilir ve ölümle sonuçlanabilecek risklere neden olabilir.

Tromboz neden oluşur: trombozun nedeni kanın yapısının bozulmasıdır. Knda oluşacak iltihaplanma , kolestrol yada spor yapmama hareketsizlik buna neden olabilir.

Günlük faaliyetlerinde derin venlerin kan akışını destekleyen alt baldır kaslarının bu faaliyetini yerine getirememesi emboli riskini ciddi derecede ilerletir. Bahsettiğimiz bu durum özellikle ameliyat sonrasında karsılaslan bir durumdur. Sebebi ise sürekli yatmaya bağlı kalp basıncının yavaşlaması, baldır kaslarının gevşemesi kasılmaması neticesinde yumuşaması ve kan akış ora­nının azalmasıdır. Bu riski azaltmak için uygun basınç­lı anti-emboli çorabı kullanılması hayatidir.

Anti-Emboli Çorapları ve işlevi : Bu çoraplar yaklaşık 18mmhg basınca sahip olmalıdır. diz altı ve diz üstü çeşitleri bulunmaktadır. Hasta bacak kalınlığına gore en az altı farklı çeşidi vardır.Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara