Tüberküloz (Verem) Nedir? Nasil Bulasir? Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz (Verem) Nedir? Nasil Bulasir? Belirtileri Nelerdir?

Tüberküloz daha çok bilinen adiyle verem hastalığı bir grup bakteri tarafından oluşturulan ve çok farklı klinik bulgulara sahip bir enfeksiyondur. Hastalığı oluşturan bakteriye Mycobacterium tuberculosis adi verilmiştir. Bu bakteri tüberküloz hastalığının oluşmasından %97 gibi büyük bir oranda sorumludur. Basiller genel olarak akciğerde hastalık oluştururlar. Bunun yanında beyin, böbrek, kemik, eklemler, sindirim sistemi, omurgalar da bu hastalıktan etkilenir. Günümüzde tüberküloz hastalığı önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Her ne kadar hastalığın çaresi olsa ve tedavi edilebilmede dünya genelinde bakacak olursak tüberküloz hastalığı önemli hastalıklar listesindedir. Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri kadarı bu hastalıkla karşılaşmaktadır.

Dünyada durum böyleyken ulkülkemizde tüberküloz hastalığını  yok saymak elbette büyük hata olur. Ülkemizdeki rakamsal sonuçlara bakacak olursak 2014 yılında kayıtlarda 13bin civarında ttüberkülozhastasi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Tüberküloz Nasıl Bulaşır?

 

Mycobacterium tuberculosis bakterisince oluşturan tüberküloz hastalığı hava yolu ile sağlıklı kişilere bulaşır. Tüberkülozlu hastalar içerisinde en bulaştırıcı olanı tedavi olmamış ve balgam mikroskopisi yapıldığında ARP si pozitif olan akciğer tüberkülozlarıdır. Bu türden hastalarda nefes alıp vermek ile yada öksürmek, aksırmak, hapşırmak ile mikroplar etrafa yayılır. Civarda bulunan sağlıklı kişiler de bu mikropları nefes alıp verme ile vücuda alırlar. Bu sebeple hasta kişiyle yakın ve uzun sureli temas kuran kişilere bulaşma ihtimali çok yüksektir. Bu kişiler genel olarak hastanın yakın çevresi olur. Ailesi, yakın arkadaşları, is arkadaşları risk grubu içindedir. Solunum vasıtasıyla alınan mikrop verem infeksiyonuna neden olur.  Hastalık vücut direncinin düştüğü anda aniden ortaya çıkar. Bu sure içinde verem mikrobu vücutta sessizce durur. İlk 2 yıl hastalığın gelişmesi açısından çok önemlidir. Tedavi sureci başladıktan sonra yaklaşık 2 3 hafta sonra bulaşıcılık sonlanır. Bakteri başkasına bulaşma özelliğini yitirir.

 

Tüberküloz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Genel olarak tüberküloz hastalikligi sessiz bir başlama evresi gösterir. Kişi kendisinde mikrop olduğunu farketmez. Tüberküloz hastalığı bir organ veya bölgeyi tutabilir.

Hastalığın genel belirtileri arasında halsizlik, ateş, geceleri terlemeler, kilo kaybı, iştahsızlık, çabuk yorulma görülür.

Solunum sistemi üzerinde akciğer tüberkülozu görüldüğünde derin öksürmeler, kan tükürmesi, göğüs agrisi, sırt ağrısı, nefes darlığı gibi bulgulara rastlanır.

Eğer hastalık akciğer dışında bir organda görülürse hastalığın yerleştiği organa özgü bulgular görülür. Eklemde sislik, lenf bezinde büyüme vb.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara