UYLUKTA ARKA ADELE ÇEKMESİ(HAMSTRİNG STRAİN) NEDİR VE NASIL OLUSUR

UYLUKTA ARKA ADELE ÇEKMESİ(HAMSTRİNG STRAİN) NEDİR VE NASIL OLUSUR

Kas çekmesi kasın aşırı uyarılmasında yada kasın yorgunluğun dandolayı oluşur.Yorgunlugun ardından gelicek ani bir hareket kas çekmesini oluşturabilir.Leğen kemiğinin att kısmından başlayıp dizin arkasına kadar ula­şan toplamda üc çeşit kas gaıbu vardır. Hamstring kaslar, dizimizi bukmemizi ve tüm bacağı vücudun arkasına doğru hareket ettirebilme yeteneğini kazandırır.Isınmadan yapılan yani kası henüz harekete hazırlamadan yada kasın aşırı uyarıldığı yorgun durumlarda  travma  sonucu hamstring kaslann aşın gerilmesi yani uzaması kasta hasara ve travmalarasebep olucaktır.Bunun sonucunda kas lifleri birbirinden ayrılır,hücreler zedelenirve hasarlı bölgede odem birikir bazende kanama görülebilir. Bu hasara arka adale çekmesi veya hamstring straın denir. Eğer zedelenme hafif olursa buna çekmede denebilir.Hamstring strainler kas liflerinin bir kısmının yırtılması veya kasın tamamen yırtılması olayıdır.Adele çekmesi ağırlık derecesine gore 3 e ayrılır.

[reklam1]

Birinci derece adele çekmesinde hafif yırtılma soz konusudur.Parmakla bastırıldığında ağrıyan bölge bulunabilir.Spor sırasında bu agrı kaybolabilir ancak sonradan tekrar geri hissedilir.

İkinci derece adele çekmesinde ilkine gore daha şiddetli ağrılar soz konusudur.Bazen deri altında gözlede görülebilen kanalmalar oluşur.

Üçüncü derece adele çekmesinde ise artık kas tamamen yırtılmıştır.geniş bir bölgede ağrı durumu vardır.Kanamalı ve ödem soz konuşurdur.

Teşhis : Hasta birden , hızlı ve ağır bir hareket sonrası uyluk arkası ağn, yanma,ödem, kanama gibi şikâyetlerle doktora başvurur.yapacağı fiziki muayenede , ağrılı bölgeyi inceler gerekli gorduyu taktirde çekmenin  derecesi için görüntüleme yöntemlerinden faydalanmak üzere hastayı yonlendirir

Daha önce ele aldığımız Metatarsalji nedir?MTP Eklem Kompleksinde Ağrı nasıl tespit edilir? konusunu okumanızı öneriyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara