Vajinal Mantar Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Vajinal Mantar Nedir ? Belirtileri Nelerdir?

Vajinal mantar vajina içinde candida denen bir mikroorganizmanın oluşturduğu enfeksiyonun halk arasındaki adıdır. Tıbbi termolojide bir çok isim ile adlandırılan bu hastalık vajinal candida enfeksiyonu ile tabir edilir. Vajinal mantara bir çok mantar sebep olabilir fakat candida mantarı vücudun değişik yerlerinde çıkmakta olup görünen mantar hastalıklarının 4/3 üne candida mikrobu sebep olmaktadır.
Vajinal mantar hastalığının en belirgin özelliği peynirimsi veya süt kaymağı şeklinde beyazımsı akıntıdır. Beraberinde kaşıntı ve yanma hissi ile kendini göstermektedir.

Bazı durumlarda vajina da şişlik ödem, idrar yanması, ilişki sırasında ağrı oluşmaktadır.
Vajinal mantar enfeksiyonundan gelen akıntının kokusu olmaz. Eğer akıntıdan veya cinsel ilişkiden sonra bir koku geliyorsa o zaman vajina da başka bir enfeksiyon söz konusu demektir.
Bazı vajinal mantar hastalıkları akıntının içe doğru akmasından ve hiç bir belirti göstermemesinden dolayı teshil ancak yapılan başka bir vajinal muayene sırasında saptanmakta veya saptanamayıp ilerleyen bir enfeksiyon hali yaşanmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi vajinal mantarda da erken teşhis önemlidir.

Zamanında yapılamayan tedavi ile mantar çoğalarak başka rahatsızlıklarında oluşmasına sebebiyet vererek tedavisi zorlaşmaktadır. Çoğu zaman vajidan gelen akıntı dış vajinaya bulaşarak bu bölgede kaşıntı, ödem ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık ve tahriş oluşturmaktadır.
Vajinal mantar enfeksiyonunun tanısını koymak oldukça kolaydır. Kişi kendinin mantar olduğunu bile anlayabilir. Fakat bazı durumlarda jinekolojik muayenede bile saptanamayan mantar rahim ağzından alınan sıvının test edilmesi ve yine smeer testinden de anlaşılmaktadır.
Vajinal mantar enfeksiyonlarının oluşmasının sebepleri arasında cinsel ilişki sırasında erkekten, temiz olmayan tuvaletlerden, bir çok rahatsızlığında oluşmasında etkili olan havuzlardan alınan mikrop ile oluşmaktadır. Vajinal mantar dış etkiler kadar vajinanın kendi Ph dengesinin bozulması ile de oluşmaktadır. Vajinal mantar enfeksiyonları adet görmeye başlayan genç kızlardan menopoz dönemindeki kadına kadar her kadının yaşayabileceği bir enfeksiyon türüdür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Ankara Diş Hekimi