Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinismus Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir ?

Vajinismus kısaca Fiziksel bir engel olmayıp cinsel ilişki sırasında kadının cinsel birleşmeyi istememesi ve buna izin vermemesi durumu olarak adlandırılır. Vajinismus sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu rahatsızlık vajinanın küçük olduğu için penisi içine alamaması gibi düşünülmemelidir. Vajinismus vajinanın korku ve kaygı ile vajina veya tüm vücudun istemsiz olarak kasılıp korku kaygı ve panik hali ile, cinsel birleşmeye izin vermemesi durumudur.
Vajinismus tedavisi oldukça basit bir rahatsızlık olmasına rağmen bazı kadınlar doktor muayenesinde de korku ve kaygı ile kasılarak muayeneye de izin vermemektedirler. Vajinismus hastası bir kadının genel anestezi ile uyutularak gevşetilen kasları cinsel ilişkiye hazır hale getirilerek erkekle cinsel birleşime girmesi sağlanabilir. Fakat bu durum kadın kendine geldikten sonrada devam etmeyeceği anlamına gelmez.

Hatta bilincinde olmadan yaşanan bu olaydan ötürü daha da kötü sonuçlar verebilir. Antidepresan ilaçlar ile sakinleştirilerek cinsel ilişkiye girme çabasıda antidepresanların cinsel isteği azaltıcı etkisinden dolayı işe pek yaramaz. Son yıllarda vajina kasının kasılması nedeni ile oluştuğu düşüncesinden dolayı bu bölgeye botoks uygulaması da yapılarak cinsel ilişkiye giriş sağlanmaya çalışılsa da gerçek vajinismus hastaları için yeterli bir etki oluşturmaz. Sarhoş olmak kas gevşeticiler ve bir çok yöntem cinsel ilişki için gerekeni sağlamaz. Kadının psikolojisi de bu açıdan etkilenir ve kendini suçlu eksik hissederek özgüven sorunu yaşar. Bu rahatsızlıkta isteksizlik durumu sadece bir kaçış olup, sorunu kabul etmeme isteğidir. Vajinismusun altında yatan tek gerçek canının yanacağı, zarar göreceği korkusuna inandığı veya inandırıldığı içindir. Yani bu rahatsızlık tamamen psikolojiktir. bu psikolojiye sahip olmalarının altında yatan sebepler ise; baskıcı ve katı tutumları olan ailelerin yetişme çağındaki kız çocuklarına cinsel ilişkinin kötü, pis, erkeklere mahsus, günah, ayıp, zararlı olduğuna inandırmaları cinsel ilişki sırasında bu psikoloji ile kasılmasına ve cinsel birleşime yanaşmamasına neden olmaktadır. Bu durum karşısında yapılacak tedavi için önce muayene olup, kişinin bedenen ve ruhen hangi aşamada olduğu tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi belirlenir.
Tedavide en önemli kural kişinin tedavi olmak istemesi ve tedavi olacağına olan inancının tam olması gerekir. Yapılan muayene sonrasında kimi hastaya uygulanan egzersizler ve telkinler işe yararken, kimi hastanın ebeveynleri ile görüşmeye kadar inen bir süreç izlenir. Tedavi aşaması korkularını yönetebilme, sağlıklı düşünme, gerçekleri yaşayabilmesi üzerine bir tedavi uygulanarak çözüme ulaşılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara