Vertigo nedir? Vertigo Nasıl Anlaşılır? Nedenleri Nelerdir?

Vertigo nedir? Vertigo Nasıl Anlaşılır? Nedenleri Nelerdir?

Gun icerisinde bir kaç kez basiniz dönuyor ve denge problemi yasiyor iseniz sizde vertigo hastaligina yakalanmis olabilirsiniz.
Vertigo kendini denge bozuklugu olarak gösterir. Tedavi edilmedigi taktirde kisiyi yatağa kadar götürebilen bir rahatsizliktir.
Vertigo ciddi bir rahatsizliktir. Ciddiye alinmadigi taktirde iş ve kisinin sosyal hayatinda derin etkiler olusturup asosyal hale getirebilir. Vertigo kendisine eslik eden hastaligin cinsine göre degisik belirtiler gösterir. Bulanti ,kusma durumlari, kulakta çinlama , terleme ,isitme kaybi görülebilir. Eger vertigoya enfeksiyon hastaligi eslik ederse yüksek ates rastlanabilir.
Vertigo tek basina bir hastalik degildir. Altinda yatan hastaligin bir belirtisidir.
VERTIGO NASIL ANLASILIR?
Vertigo hafif bas donmesiyle baslayarak kisiyi  yataga dusurecek derecede ağir bir duruma kadar seyir edebilir. Kisi vertigo olup olmadigini kucuk bir testle anlayabilir. Kendi etrafinızda 2 yada 3 dakika kadar dönün veya one doğru eğilerek kafanizla yuvarlak çizin. Bu hareketlerin ardindan etrafinizdaki hersey dönüyorsa ve kendinizi berbat hissediyorsaniz sizde vertigo var demektir.
VERTIGONUN NEDENLERI NELER OLABILIR?
Benign Paroksismal Pozizyonel vertigo : Bas donmesinin en sık nedenlerinden birisi bu hastaliktir. İç kulagin içinde bulunan yarim daire kanallarinda böbrek tasi benzeri kristallerle bu durum anlatilir. Özgün yapilacak hareketlerle bu durum düzeltilebilir.
MENIERE HASTALIGI : Iç kulakta bulunan yarim daire kanallarindaki sivida artis meydana geldiginde bu hastaliktan söz edilir. Kulak cinlamasi ,baş dönmesi ve zamanla artan işitme kaybi durumu  görülür.
Serebellar Vertigo : Beyincik etkilenmesine bağli baş dönmesi olayidir. Bu olay beyinciği besleyen kan damarlarinin aniden tikanmasi sonucu oluşur.  Ayni durum beyincikte kanamaylada gerceklesebilir. Damar sertliği yada hipertansiyonu olan hastalarda daha çok görülür. Ani başlayan baş dönmesiyle birlikte yürümede bozukluk ,mesafe algisinda bozulma ,bulanti kusma ve bas ağrisi görülür. Hayati tehlike arzettiyinden ciddiye alinmasi gereken bir durumdur.

DENGE SİNİRININ MİKROBİK OLMAYAN İLTİHABI (vestibüler nörit) Genellikle mevsim geçislerinde görülen bir rahatsizliktir. Bazi virüslerlede ilgisi oldugu düşünulmektedir. Düşük seviyede şiddetli vertigo ataklari görülebilir.
VERTEBROBAZILER YETMEZLIK : Orta yas ve üzerindeki insanlarda görülen baş dönmesi hastaligidir. Bu hasta grubunda baş dönmesi bir neden olmadan baslar bir kac dakika devam eder ve ortadan kaybolur. Çift görme ,konuşma bozuklugu ,görme kaybi gibi belirtiler gösterir.
MULTIPL SKLEROZ (MS) : Bu hastalik özellikle orta yaş ve öncesindeki kisilerde görulen baş dönmesi ataklarinda düşünulmelidir.
DENGE SİNİR TÜMÖRLERİ: Teknolojinin gelismesiyle birlikte cep telefonunun kullanilmasida yayginlasinca bu hastaligin görülme sikligida artmiştir. Siklikla isitme ve denge siniri kilifindan kaynakli olusan tümörlerdir . Teshis sonrasi cerrahi operasyonla alinmasi gerekir.
vertigo nasil tedavi edilir :
Vertigo tedavisinde asil onemli nokta oncelikle vertigonun tespit edilmesidir. Vertigo tespitinden sonrada bu hastaliga neden olan ana hastalik arastirilmalidir.  Vertigoya neden olan meniere hastaligi ise ilacla tedaviye başlanmalidir. İlac tedavisinin yeterli olmadigi durumlarda cerrahi operasyon yapilabilir. Veetigonun nedeni tümör ise ameliyatla alinmalidir. Enfeksiyon sonucu olusan vertigolar dinlenme ve ilac tedavileriyle basite indirgenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara