Yetişkinlerin Ortodontik Tedavi Süreçleri nasıl olmalıdır?

Yetişkinlerin Ortodontik Tedavi Süreçleri nasıl olmalıdır?

Ağız sağlığı her insan için çok önemlidir. Özellikle sosyal hayatımızda, özgüveni sağlayan faktörlerden biri de ağız sağlığıdır. Dişlerin temiz ve düzgün olması, ağız kokusunun olmaması her insanın daha istekle gülmesine ve gülerken kendini iyi hissetmesine sebep olur. Bu yüzden çok dikkate almasak da aslında ağız ve diş sağlığı üzerinde durmamız gereken bir konudur. Yetişkinlerde kemik gelişimi bir süre sonra durur ama ortodontik tedavide sağlanan gelişmeler bu gelişmenin sonrası için gereken iyileştirme sürecini tamamlayacak duruma gelmiştir. İlerleyen teknoloji ortodontik tedaviyi yetişkinler için de uygulanabilir kılmaktadır.
Ortodontik tedavi dişlerdeki şekil bozukluğunu gidererek düzgün görünmelerini sağlar ve çarpıklıkları giderir. Ayrıca çenedeki düzensiz duruşun da giderilmesine yardımcı olur.

Ortodontik tedavi, bu bozuklukları giderirken dişleri çene kemiği içinde hareket ettirerek kesmeye ya da kaplamaya gerek kalmadan, doğal yollarla düzelmelerini sağlar.
Tedavi ortodontistin teşhisi ile başlar, belirli bir tedavi planı yapıldıktan sonra tedavi süreci başlar. Uygulamaya başlandığında tedavinin amacına göre koruyucu, önleyici, hareketli, sabit, ortognatik, fonksiyonel tedavi, ekleme yönelik tedavi veya pekiştirme tedavisi uygulanabilir. Çocuklarda her 6 yaşta bir ortodonti tedavi görülmesi, çene yapısında bir sorun varsa erken tedavi için önemli bir uygulamadır. Yetişkin tedavilerinde ise doğru teşhis için diş eti çekilmelerinden kareketle kemik yaşı doğru tespit edilmeli ve en sağlıklı sonuç için doğru tedavi sürecine girilmelidir. Tedavi yöntemlerinin çoğunda hastalara diş teli uygulanır. Gerekli görülmesi halinde de implant tedavisine başlanır. bu durum diş kaybı olduğunda uygulanan bir çözümdür. Takma dişlere göre daha sağlıklı kullanılabilen ve daha kalıcı olan bir çözümdür aynı zamanda. Diş kaybına önem verilmemesi durumunda ise çene kemiğinin yapısı zayıflar ve daha fazla diş kaybı gerçekleşir. bu noktada da protez devreye girer. Diş protezi, bütün dişlerin kaybı durumunda uygulanan bir yöntemdir. Ortodontist, ağız yapısına uygun tamamen yapay dişlerden oluşan bir diş protezi kullanmanızı önerir. Bu aynı zamanda takılıp çıkarılabilen bir protez olur.
Yetişkinlerde ortodonti tedavisi yaklaşık 1.5 seneyi bulur. Bu ortalama bir süredir. Rahatsızlığın boyutuna vey tedavinin zorluğuna göre süre değişebilir. Yetişkin tedavilerinde amaç, en kısa sürede en kalıcı çözümü uygulamak, birey için en kalıcı ve güzel gülüşü tasarlamaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara