Yüz felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasildir?

Yüz felci Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasildir?

Yüz kaslarında oluşan ve aniden gelişen bir rahatsızlık durumudur. Beyinin talimatlarıyla yüz kasları hareket eder ve bu şekilde çalışırlar. Ancak bazı durumlarda beynin yüz kaslarına vermiş olduğu emir çeşitli engellemeler ile iletilemez ve hareketlerde kısıtlamalar meydana gelir.

Yüz felci hem kadınlarda hemde erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Kış aylarında daha çok olduğu ssöylensede her mevsimde ortaya çıkması muhtemeldir. Belirtileri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bazen kişi güldüğünde yüz felci olduğu anlaşılabilir. Hastalik çok hızlı ilerler. Belirtiler ortaya çıkmaya başladıktan bir kaç saat yada gün sonra en yüksek şiddetine ulaşabilir.  Halk arasında soğuk ve rüzgâr hastalığı olarak anılmaktadır ancak her zaman olabilecek bir durum olduğu unutulmamalıdır.

 

Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

 

Rahatsızlık oluşmaya başladığında kendini hemen gösterir. Bun yüzden teşhisi kolaydır. Yüz felci oluşmadan 1 2 gün öncesinde kulak arkalarında hafifçe ağrılar gözlenmeye baslar. Yüzün felç geçiren tarafındaki kaslar güçsüzleşir, zayıflar veya tamamen kendini kaybeder. Bu bolümde mimikler istenildiği gibi yapılamaz. Dudaklar bir kenara doğru kayar. Gözler istenildiği gibi kapanmaz.

Hasta kişide duyusal bir kayıp olmamasına karşılık his kaybı görülür. Bazı vakalarda tat kaybı görülür ancak bu durum yüz felcinin net bir belirtisi sayılmaz. Iste dişi göz yasları gelmesi, gözü kapama sırasında gözün yukarı doğru istem dişi kayması yüz felcinin en sik belirtileri arasındadır.

 

Yüz felcinin tedavisi nasıldır

 

Yüz felci oluştuktan sonra yapılacak olan hasarı onarmak, sinirleri toparlamak ve olduğunca iyi hale getirmek, is gücü kaybını en aza indirmektir. Tedavi sırasında özellikle göze dikkat edilmeli kornea hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır.

Hastalığın tedavi surecinde önemli bir konuda hastanın kendisini tanıması ve tedavi sureci hakkında bilgi sahibi olmasıdır. Hastaya doktoru uygun görürse tedavisi hakkında bilgi verebilir. Hasta tedavi sureci içerisinde 3 5 hafta soğuğa çıkmamalıdır. Tedavinin ilk aşamasında felçli kısma lokal tedavi uygulanabilir. Eğer hastalık başlangıç aşamasındaysa bu yöntem yeterli olabilir. Göz kapağı verimli kullanamadığından göz damlası bunun yanında  yatarken göz için özel bantlar verilebilir.

Yüz felcinde hastanın başkaca hastalıkları var ise bu hastalıkları da tedavi surecinde göz önüne alin malidir. Uygulanacak doğru bir fizik tedavi hastalığın geçmesinde en etkili yoldur. Doktor kontrolünde yapılacak bu tedaviyle hastaya masaj, elektrik simülasyonu, elektro terapi yada akapuntur uygulanabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2017-03-16 20:39:59
2017-03-16 20:39:36
hafta hafta gebelik Mezoterapi Ankara